Je pro vaše podnikání výhodnější dlouhodobé nebo krátkodobé financování? Kromě doby trvání úvěru je nutné zvážit i další faktory, jako je rizikovost a výše splátky apod. Každý typ financování má svá pro i proti, pojďme se podívat za základní rozdíly, výhody i nevýhody dlouhodobého a krátkodobého financování podnikání.
Poohlížíte se po možnostech financování – ať už k rozjezdu podnikání, nebo k dalšímu růstu zajeté firmy? Nákup potřebného vybavení a zásob, či rozšíření provozu – to jsou jen některé z nejčastějších důvodů, proč podnik potřebuje kapitál, a to zejména v počáteční a růstové fázi.
Ať je důvod potřeby financování jakýkoliv, pravděpodobně se setkáváte s různými možnostmi financování z více stran a přemýšlíte, jak vybrat tu správnou pro vaše podnikání. Mezi první rozhodnutí, které je potřeba učinit, patří volba mezi dlouhodobým a krátkodobým financováním.
Dlouhodobé financování
Dlouhodobé financování je obvykle úvěr poskytnutý na období delší než na jeden rok – často však může jít o úvěr na deset i více let. Dlouhodobé úvěry bývají pro dlužníka méně rizikové, nicméně úrokové sazby bývají o něco vyšší než u krátkodobých úvěrů.
Dlouhodobé financování se obvykle používá k pokrytí nákupu vybavení, vozidel, zařízení a dalších aktiv s relativně dlouhou životností. Měsíční splátky jsou relativně nižší, protože doba splácení je rozložena na delší období. Samozřejmě čím delší je doba splácení, tím vyšší jsou obvykle celkové zaplacené úroky.
Dlouhodobé financování podnikatelům a OSVČ nabízejí jak bankovní, tak nebankovní společnosti. V případě, že jako podnikatel nedosáhnete na úvěr od běžné banky, existují další možnosti financování podnikání, jako je půjčka bez registru nebo půjčka bez doložení příjmů. O nebankovní úvěr však vždy žádejte pouze u ověřených poskytovatelů.
Krátkodobé financování
Krátkodobé financování bývá poskytováno na období kratší než jeden rok – dokonce se může jednat o půjčku v trvání pouhých týdnů. Krátkodobé financování je o něco rizikovější než dlouhodobé, ale bývá také levnější a nabízí dlužníkovi větší flexibilitu.
Zvýšená rizika i nižší sazby jsou způsobeny možností budoucích výkyvů úrokových sazeb. Výše měsíčních splátek bývá obecně vyšší, protože úvěr musí být splacen během krátké doby.
Krátkodobé financování se obvykle používá k pokrytí krátkodobých potřeb, jako je nákup materiálu, zásob a výkyvy v peněžních tocích.
Jaký typ financování si zvolit?
Volba vhodného typu úvěru by se měla odvíjet od potřeb podniku. Přizpůsobte proto délku úvěru životnosti financovaného majetku. Jednoduché pravidlo zní, že byste při nákupu aktiv měli sladit dobu splatnosti úvěru s dobou použitelnosti těchto aktiv. Pokud má aktivum (například výrobní stroj) životnost 10 let, může být nejlepší volbou desetiletý úvěr apod.
To v praxi znamená, že krátkodobé potřeby podniku – například nákup materiálu, rozšíření zásob nebo překonání krize peněžního toku, pokryjete pomocí krátkodobého úvěru. Naopak plánujete-li rozšířit produkci či provoz nebo nakupujete-li majetek s dlouhou životností několika let, volte dlouhodobý úvěr.